Tworzenie kopii zapasowej własnego certyfikatu wraz z kluczem prywatnym.

Jeśli z systemu zostanie usuniety certyfikat własny podmiotu a podmiot nie posiada jego kopii to konieczne jest zastosowanie procedury unieważniania klucza oraz ponowne przejście procedury przydzielenia nowego certyfikatu przez Izbę Celną. Można tego uniknąć, dzięki przygotowaniu w odpowiednim momencie kopii własnego certyfikatu i przechowywania go na nośniku danych (np. CD) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

UWAGA! Eksport czyli utworzenie kopii certyfikatu będzie możliwy tylko w przypadku, gdy podczas instalacji klucza zaznaczyliśmy, że może być on eksportowany. Jeśli ta opcja nie została zaznaczona, to system nie zezwoli na eksport certyfikatu.

Przy okazji archiwizacji klucza prywatnego możemy zaznaczając jedną z opcji zarchiwizować wszystkie certyfikaty na ścieżce certyfikacji, a więc także certyfikat Izby Celnej w Krakowie – tak aby potem móc jednorazowo otworzyć całą ścieżkę certyfikacji.

Instrukcja wykonania kopii certyfikatu wraz z kluczem prywatnym

Wykonanie kopii zapasowej polega na wyeksportowaniu całości certyfikatu wraz z kluczem prywatnym do pliku. Ponieważ w pliku tym znajduje się klucz prywatny, warto taki eksport zabezpieczyć hasłem, które także należy zapamiętać. W przypadku utraty hasła odzyskanie klucza prywatnego będzie niemożliwe i będzie konieczne przeprowadzenie procedur odwołania certyfikatu i wystawienie wniosku o wydanie nowego. Podanie hasła można pominąć, jednak nie jest to zalecane.

  1. Aby wykonac kopię certyfikatu należy uruchomić przeglądarkę Internet Explorer, wejść w menu Narzędzia -> Opcje internetowe -> Certyfikaty -> zakładka Osobiste, zaznaczyć nasz certyfikat i kliknąć przycisk Eksportuj:

  2. Po kliknięciu Eksportuj należy kliknąć przycisk Dalej i w kolejnym okienku zaznaczyć opcję Tak, eksportuj klucz prywatny i znów kliknąć Dalej:

  3. W kolejnym oknie powinna być zaznaczone opcje:
  4. Klikamy przycisk Dalej - następnie zostaniemy poproszeni o dwukrotne wpisanie hasła niezbędnego do zabezpieczenia klucza prywatnego, oraz w kolejnym kroku o podanie katalogu i nazwy pliku, w którym zostanie zapisany certyfikat wraz z kluczem prywatnym.
  5. Tak wyeksportowany plik należy zapisać na nośniku danych np. CD i przechowywać w bezpiecznym miejscu, a plik z dysku twardego (z miejsca jego wyeksportowania) skasować.
  6. W razie konieczności przywrócenia klucza prywatnego należy na owym pliku kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zainstaluj PFX i postępować zgodnie z poleceniami wydawanymi przez system.