Ogólne informacje o sposobie wypełniania dokumentu SAD

Po wciśnięciu przycisku "Rozpocznij generowanie" zostanie otworzone okno wprowadzania danych do dokumentu SAD.
W oknie SAD użytkownik wprowadza dane do dokumentu SAD. Nie wszystkie pola musza być wypełnione, co wynika z różnych wymagań, co do różnych rodzajów dokumentów SAD.

Oznaczenia kolorystyczne pól do wprowadzania danych

Okno dokumentu SAD podzielone jest na kilka zakładek tematycznych, na których podawane są dane.

Krótki opis zakładek:

Dokument SAD

ogólne informacje o odprawie celnej (pola 1-29, 48-54 SAD)

Pozycje towarowe

informacje o towarach (odpowiedniki SAD-BIS); tu można dodawać/edytować dane poszczególnych towarów na dokumencie

Deklaracja wartości

jeśli na zakładce "Dokument SAD" zaznaczymy, że do odprawy celnej wymagana jest deklaracja wartości "D.W.1", to ta zakładka się ujawni umożliwiając wpisywanie danych ogólnych deklaracji wartości

Status przetwarzania

informacje organizacyjne dotyczące aktualnego dokumentu SAD

Dane dodatkowe

szczegółowo pokazane dane nadawcy, odbiorcy, przedstawiciela, agenta celnego, urzędów celnych, krajów

Najczęściej odprawiane towary

lista najczęściej odprawianych towarów (tych, które się znalazły na dokumentach SAD), dla kontrahenta po stronie polskiej (w przypadku importu - dla odbiorcy); z tego miejsca można dodać lub poprawić pozycje dokumentu SAD

Dane źródłowe

na tej zakładce obsługiwane jest wczytywanie danych faktur, dostaw, wysyłek w plikach XLS (pliki z programu Microsoft Excel). Wczytane dane mogą być scalane wg odpowiednich zasad i tworzyć pozycje towarowe dokumentów SAD.



W każdej chwili w trakcie wypełniania dokumentu użytkownik ma możliwość rozdzielenia korekty na pozycje oraz wyzerowania korekty - opcje dostępne po wciśnięciu przycisków umieszczonych w górnej części okna dokumentu SAD - "Rozdziel korektę" i "Zeruj korektę".




Poruszając się po polach dokumentu SAD można zauważyć, że dostępne są tylko pola wypełniane dla danego typu zgłoszenia i dla wnioskowanej procedury postępowania celnego. Przyspiesza to proces przygotowywania dokumentów i zwalnia użytkownika z obowiązku troszczenia się o to, czy dane pole ma wypełnić, czy też pozostawić puste.